Wielu pacjentów czuje paniczny strach przed leczeniem kanałowym – na samo wspomnienie tego zabiegu stają się nerwowi. Uważają, że jest to niezwykle bolący i stresujący zabieg. Często myślą tak Ci pacjenci, którzy nie mieli do czynienia z leczeniem endodontycznym.

Przede wszystkim znieczulenie.

Najczęstszym znieczuleniem stosowanym przez stomatologów jest znieczulenie miejscowe. Jego zadaniem jest znoszenie odczuwania bólu w miejscu ingerencji. Rozróżniamy wiele rodzajów znieczulenia miejscowego używanego podczas leczenia kanałowego :

-nasiękowe – wstrzyknięcie środka znieczulającego do dziąsła w bezpośrednią okolicę wierzchołka korzenia zęba – zwykle nieskuteczne.

-przewodowe – zniesienie przewodnictwa pnia nerwu poprzez podanie środka znieczulającego – stosowane jest główne na dolnych zębach trzonowych.

Jeśli wyżej wymienione anestezje nie przynoszą skutku lekarz stosuje:

– śródwięzadłowe –   wprowadzenie środka znieczulającego do przestrzeni ozębnowej,

-znieczulenie domiazgowe – wstrzyknięcie roztworu znieczulającego pod dużym ciśnieniem do jamy zęba,

-znieczulenie śródkostne –  podanie środka znieczulający bezpośrednio do kości gąbczastej otaczającej leczony ząb.

Następnym etapem leczenia jest otwarcie komory zęba w celu usunięcia martwej lub żywej miazgi.
Kolejne działania to:
Opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych (ilość kanałów zależna od mapy endodontycznej zęba)  przy użyciu narzędzi oraz płukanie kanałów w celu usunięcia miazgi kanałowej i toksyn bakteryjnych z kanalików. Taki kanał jest odpowiednio przygotowany do osuszenia i wypełnienia.

Strach przed leczeniem może wyperswadować myśl, że to jedyna możliwość uratowania zęba, a przecież jego utrata wiąże się z:

-trudnym rozdrabnianiem pokarmów.
-nieestetycznym wyglądem,
-zaburzeniami mowy,
-powstawaniem destymy,
-objaw Godona
-nieleczone zęby to częsta przyczyna bólów głowy
-wszelkie zaburzenia związane z ekstrakcją zęba mogą prowadzić do zwyrodnień stawów skroniowo-żuchwowych wymagających długotrwałej rehabilitacji.

 

Nie bój się leczenia kanałowego! To wcale nie boli!

 

 

W naszej klinice korzystamy z najnowocześniejszego sprzętu oraz posiadamy wykwalifikowaną kadrę, która leczenie kanałowe wykonuje na najwyższym poziomie. Do leczenia endodontycznego używamy mikroskopu oraz przeprowadzamy kontrolę radiologiczną.