29 czerwca 2018

Chirurgia stomatologiczna – profesjonalnie i bez bólu

Chirurgia stomatologiczna to gałąź stomatologii obejmująca inwazyjne zabiegi w obrębie jamy ustnej. Procedury te bywają czasochłonne i zawsze wymagają znieczulenia miejscowego, a w rzadkich przypadkach – ogólnego. Jakie zabiegi chirurgii stomatologicznej wykonywane są najczęściej?

Chirurgia stomatologiczna – najczęstsze procedury

Bardzo często wykonywanym zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba. Polega ona na usunięciu całego zęba przez zerwanie więzadeł utrzymujących ząb w zębodole, a następnie zwichnięciu zęba i jego wyrwaniu. Końcowym etapem jest oczyszczenie zębodołu. Wskazaniem do ekstrakcji zęba jest rozległa próchnica i brak możliwości leczenia zachowawczego zęba, wskazania ortodontyczne, zaawansowana paradontoza, urazy zębów lub zęby zatrzymane.
Resekcje wierzchołków korzeni polega na odcięciu wierzchołka korzenia, co umożliwia usunięcie ziarniny go otaczającej. Z kolei hemisekcja polega na odcięciu i usunięciu części korony i korzenia zęba. Najczęściej wykonywana jest w trzonowcach dolnych. Wskazaniem do wykonania tej procedury jest stan zapalny z nieodwracalnymi zmianami patologicznymi. Radektomia to usunięcie jednego z korzeni zęba wielokorzeniowego. Ten zabieg najczęściej dotyczy trzonowców górnych. Po odcięciu i usunięciu korzenia w niekiedy konieczne jest odbudowanie zęba wkładem koronowo-korzeniowym i koroną protetyczną.
Inne procedury z zakresu chirurgii stomatologicznej to zabiegi periodontologiczne, zajmujące się schorzeniami dziąseł, protetyka oraz implantologia.

Znieczulenie stomatologiczne

Wszystkie zabiegi, które obejmuje chirurgia stomatologiczna, przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Jakie typy znieczulenia mogą być stosowane? Znieczulenie powierzchniowe aplikowane jest w postaci żelu, kremu czy aerozolu. Stosowane jest przed niewielkimi zabiegami, typu usuwanie kamienia nazębnego lub przed znieczuleniem z wkłuciem igły w dziąsło. Znieczulenie nasiękowe pozbawia czucia końcówki nerwów; podawane jest w formie zastrzyku i stosowane przy ekstrakcji zębów lub leczeniu zębów górnych. Nie jest stosowany w obrębie zębów dolnych trzonowych i przedtrzonowych. W efekcie tego znieczulenia pacjent nie czuje języka, dziąseł i policzka. Znieczulenie przewodowe jest aplikowane podczas leczenia zębów dolnych. Znieczulenie podawane jest blisko nerwu, znieczulając znaczną jego część. Najczęściej stosowane jest w przypadku tylnych zębów żuchwy. Znieczulenie śródwięzadłowe polega na wprowadzeniu igły między ząb a dziąsło; specjalna igła zamontowana jest na ciśnieniowej strzykawce.

Inne warianty znieczulenia to znieczulenie prądem TENS czy znieczulenie WAND. To drugie dedykowane jest w szczególności dzieciom. Komputerowy system znieczulenia polega na wstępnym znieczulenia dziąsła preparatem znieczulającym, a następnie wprowadzeniem kontrolowanej jego ilości w głąb dziąsła, przy użyciu cieniutkiej igły. Cały proces kontrolowany jest komputerowo, a bezbolesna procedura nie zrazi malucha do wizyt u stomatologa.

Stomatologia Warszawa (Ryżowa 9). 22 631 01 94
Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-20:00

Copyright © 2024 Martomedica - Stomatologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.