29 czerwca 2018

Stomatologia – nauka o wielu obliczach

Stomatologia już dawno przestała się kojarzyć z bolesnymi procedurami i posępnym gabinetem pachnącym środkiem dezynfekującym. Współczesna stomatologia to najnowsze technologie, jak najmniej inwazyjne procedury, skuteczne zabiegi znieczulające oraz ogromna dbałość o komfort pacjenta. Jakie są kluczowe dziedziny stomatologii? Co obecnie może zaoferować pacjentowi dentysta?

Podstawą zdrowych zębów jest właściwa higiena jamy ustnej, co leży w gestii pacjenta. Stomatolog natomiast może zaoferować okresowe, profilaktyczne przeglądy uzębienia, umożliwiające szybkie zlokalizowanie problemów z uzębieniem oraz szybkie wdrożenie leczenia. Rolą stomatologa jest także:

  • fluoryzacja, czyli lakierowanie – powlekanie szkliwa preparatem o wysokie zawartości fluoru; zabieg ten, wykonywany zarówno u dzieci, jak i dorosłych, pomaga zapobiegać próchnicy i ogranicza nadwrażliwość zębów
  • lakowanie, czyli uszczelnianie bruzd, miejsc trudnych do oczyszczenia tradycyjną szczoteczką do zębów; także ten zabieg jest nieoceniony w profilaktyce próchnicy
  • piaskowanie lub skaling, czyli profesjonalne oczyszczanie zębów, ograniczające osadzanie się kamienia nazębnego

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii skoncentrowany na profilaktyce próchnicy oraz leczeniu ubytków próchniczych. Jako najbardziej rozpowszechniona choroba zębów o podłożu bakteryjnym, próchnica zbiera obfite żniwo w postaci ubytków, znacznej utraty tkanki stałej zęba, a nawet utraty zębów. Nieleczona próchnica to także powikłania ogólnoustrojowe. Z tego względu szczególnego znaczenia nabiera konieczność jak najszybszego wyleczenia ubytków i zapobieganie powstaniu kolejnych.

Stomatologia endodontyczna

Ten dział stomatologii znajduje się leczeniem kanałowym. Ta kojarząca się wielu pacjentom z uciążliwymi i bolesnymi procedurami forma leczenia, obecnie bazuje na nowoczesnej technologii i bardzo skutecznych znieczuleniach. Dzięki temu leczenie kanałowe przestaje być postrachem,a staje sięskuteczną i mało uciążliwą formą leczenia. Wykorzystanie innowacyjnej aparatury usprawnia proces usuwania chorej miazgi zęba, a następnie wypełnienia powstałego ubytku tkanki stałej zęba.

Ortodoncja

Ortodoncja zajmuje się niwelowaniem nieprawidłowości w uzębieniu – nadmiernego stłoczenia lub przerw między zębami. Poza oczywistymi walorami estetycznymi, leczenie ortodontyczne przywraca funkcjonalność aparatu żucia oraz minimalizuje wady zgryzu. Leczenie to wdrażane jest zarówno u małych dzieci, jak i u dorosłych. Z wykorzystaniem stałych i ruchomych aparatów ortodontycznych stomatolog skutecznie dokonuje korekty zgryzu.

Protetyka

Protetyka jest działem stomatologii skupiającym się na uzupełnianiu braków zębów, pojedynczych lub wszystkich. Z wykorzystaniem uzupełnień stałych – licówek, mostów i koron, oraz ruchomych – protez akrylowych, nylonowych lub szkieletowych, przywrócona zostaje funkcjonalność zgryzu. Daje to doskonały efekt wizualny oraz zapobiega asymetrii twarzy czy deformacjom stawu skroniowo –żuchwowego.

Implantologia

Niezwykle dynamicznie rozwijającą się dziedziną stomatologii jest implantologia. Zajmuje się trwałym uzupełnianiem braków zębowych na drodze osadzenia w kości szczęki implantu, na którym osadzany jest most, korona lub proteza. Trwałość i nienaganny efekt końcowy takiego rozwiązania oraz bezpieczne procedury implantologiczne sprawiają, że coraz więcej pacjentów decyduje się na takie rozwiązanie.

Stomatologia Warszawa (Ryżowa 9). 22 631 01 94
Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-20:00

Copyright © 2024 Martomedica - Stomatologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.