29 czerwca 2018

Szczoteczka “skrojona na miarę”

Od wieków ludzie używali przeróżnych metod w celu utrzymania higieny jamy ustnej. Począwszy od najbardziej pierwotnych narzędzi takich jak: gałązki drzew, wykałaczki, nici lniane, pióra ptasie, ości rybie. Z biegiem rozwoju cywilizacyjnego oraz wzrostem potrzeb użytkowników szczoteczka do zębów zaczęła przybierać formę zbliżoną do teraźniejszej. Szczoteczka do zębów jest podstawowym jak nie najważniejszym z akcesoriów pozwalającym nam dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. W dzisiejszych czasach na rynku znajduje się mnóstwo rodzajów szczoteczek do zębów, można wybierać w kolorach, poziomach miękkości czy też kształtach. Patrząc na ogrom możliwości wyboru nasuwa się na myśl pytanie: Która szczoteczka będzie najlepsza dla mnie?

Szczoteczki do zębów można podzielić na kilka rodzajów:

  • manualne,
  • specjalistyczne,
  • elektryczne,
  • soniczne.

SZCZOTECZKI MANUALNE:

W wyborze szczoteczki powinniśmy zwrócić uwagę na jej budowę (główka z włóknami, szyjka i rączka) oraz parametry (twardość i średnica włosia, rozmiary szczoteczki, liczba włókien). Wielkość główki powinna być dobrana do wieku osoby zaś twardość i grubość włókien do indywidualnych potrzeb i stanu uzębienia. Szyjka powinna być elastyczna i odginać się pod siłą nacisku, dzięki temu zbyt energiczne szczotkowanie nie zakończy się poranieniem dziąseł. Zazwyczaj jest również odpowiednio wyprofilowana aby dostęp do zębów trzonowych był ułatwiony. Rączka musi być wygodna do trzymania i operowania szczoteczką pod różnym kątem.

TWARDOŚĆ WŁOSIA:

Włosie jakie jest stosowane w większości szczoteczek występujący na rynku możemy podzielić na:

Włosie miękkie – przeznaczone jest dla osób z wrażliwymi dziąsłami. Jeśli twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania – używaj tylko miękkich szczoteczek z giętką szyjką, która redukuje nacisk na dziąsła.

Włosie o średniej miękkości – najczęściej polecane i stosowane. Jest to alternatywa pomiędzy szczoteczkąmiękką a twardą. Stanowi kompromis pomiędzy ochroną dziąseł a dbałością o oczyszczanie zębów.

Włosie twarde – będzie odpowiednim wyborem dla osób o zdrowych, odpornych dziąsłach i zębach narażonych szczególnie na problem osadu i kamienia nazębnego.

 

SZCZOTECZKI SPECJALISTYCZNE:

Stosuje się je w celu uzupełnienia i doprecyzowania codziennej higieny. Możemy wyróżnić następujące ich rodzaje:

Jednopęczkowe – jak sama nazwa wskazuje wyposażono je tylko w jeden pęczek włosia umieszczony na wyprofilowanej szyjce, która równocześnie stanowi główkę. Niewielka powierzchnia i zagięta główka ułatwiają czyszczenie w okolicach szyjek zębowych oraz trudno dostępnych miejscach przy zębach trzonowych. Zalecane są dla osób, które posiadają nierówne uzębienie. Włosie tradycyjnych szczoteczek obejmuje swoją powierzchnią 2 – 3 zęby jak i każdy ząb osobno. Tego rodzaju szczoteczki pomagają również utrzymać higienę jamy ustnej dla osób z aparatami nazębnymi, implantami i mostami protetycznymi.

Międzyzębowe – wyglądem przypominają malutkie szczotki do mycia butelek. Występują w różnych kształtach- cylindrycznym, stożkowym, walcowatym. Produkowane są z różnych rozmiarach co pomaga dopasować wielkość do swoich potrzeb. Tego typy szczoteczki są bardzo pomocne w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Zalecane są dla osób, u których bardzo szybko osadza się kamień nazębny, powodujący cofanie się dziąseł i odsłanianie szyjek zębowych oraz noszących aparaty ortodontyczne.

Ortodontyczne – szczoteczka stworzona z myślą o osobach noszących oparty ortodontyczne. Włosie szczoteczki jest specjalnie uformowane, na zewnątrz włókna są dłuższe i nieco twardsze zaś w środku główki – krótsze i delikatniejsze. Pozwala to na objęcie zamków i drucików aparatu podczas czyszczenia.

Do implantów – zgodnie z nazewnictwem, przeznaczone są dla ludzi, którzy mają implanty. Są dwa rodzaje takich szczoteczek.

Pierwszy, to szczoteczki o bardzo wąskiej główce i dwóch rzędach włosia. budowa umożliwia łagodne czyszczenie szyjek implantów po stronie policzkowej. Tego rodzaju szczoteczka świetnie nadaje sięrównież do mycia aparatów nazębnych. Drugi rodzaj to szczoteczka ze specjalnie wyprofilowaną, wąska główką z mocno zagiętą szyjką w taki sposób, aby dotrzeć do implantów po wewnętrznej stronie jamy ustnej.

SZCZOTECZKA ELEKTRYCZNA

Jak sam nazwa mówi jest to szczoteczka elektryczna posiadająca wbudowane baterię i silnik elektryczny, dzięki czemu podczas mycia główka wykonuje równocześnie ruchy pulsacyjne, rotacyjne i oscylacyjne z bardzo wysoką częstotliwością. Największą zaletą używania szczoteczki elektrycznej jest bez wątpienia fakt, że do prawidłowego mycia zębów nie jest wymagana tak duża siła nacisku jak w przypadku używania szczoteczek tradycyjnych. Czas szczotkowania zębów szczoteczkąelektryczną jest znacznie krótszy niż w przypadku mycia zębów szczoteczką tradycyjną. Co więcej, szczoteczki elektryczne dokładniej usuwają płytkę nazębną, są proste w obsłudze oraz masują dziąsła mając pozytywny wpływ na przyzębie. Szczoteczki elektryczne mają również wady. Główną jest oczywiście cena gdyż takie szczoteczki są zdecydowanie droższe od szczoteczek tradycyjnych. Oczywiście możemy zdecydować się na kupno nieco tańszej szczoteczki jednak jej żywotność będzie znacznie krótsza.Za wadę należy również uznać fakt, iż szczoteczki automatyczne wymagają regularnegoładowania lub wymiany baterii.

SZCZOTECZKA SONICZNA

Główka szczoteczki wprawiona w pulsacyjny ruch emituje ultradźwięki, które rozbijają płytkę nazębną oraz usuwają bakterie. Tego rodzaju szczotki są jeszcze delikatniejsze i skuteczniejsze aniżeli zwykłe szczoteczki elektryczne. Czyszczenie uzębienia odbywa się bowiem nie tyle przez mechaniczne ścieranie osadu, lecz przede wszystkim przez niesłyszalne dla ludzkiego ucha dźwięki o wysokiej częstotliwości. Idealne rozwiązanie dla osób z wrażliwymi dziąsłami.

Wybierając szczoteczką idealną do siebie trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, zastanowić się czego w danym momencie potrzebujemy. Można również skorzystać z fachowej porady lekarza lub higienistki, którzy podczas konsultacji doradzą najwłaściwszy rodzaj szczoteczki.

Trzeba jednak pamiętać o najważniejszej wręcz kluczowej sprawie- żadna nawet najlepsza i najdroższa szczoteczka do zębów nie zastąpi systematycznego mycia zębów.

Stomatologia Warszawa (Ryżowa 9). 22 631 01 94
Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-20:00

Copyright © 2024 Martomedica - Stomatologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.