Wybielanie

Wybielanie zębów konieczne jest przede wszystkim u osób których uzębienie ulega przebarwieniu na skutek spożywania kawy, czerwonego wina, czy też palenia papierosów. Inną przyczyną przebarwieńzębów mogą być antybiotyki, oraz spożywanie herbaty. Również nieodpowiednia pielęgnacja jamy ustnej powoduje odkładanie się zabrudzeń na zębach, a w konsekwencji dochodzi do powstania kamienia, który zmienia kolor zębów na żółty.

Domowe metody wybielania zębów

Można skorzystać z domowych sposobów wybielania zębów. Ważne jest jednak wykonywanie wszystkiego zgodnie z podaną instrukcja. Domowe wybielanie najczęściej trwa przez kilka tygodni, a efekt takich zabiegów utrzymuje się maksymalnie do pół roku. Wśród najpopularniejszych sposobów warto wymienić pasty, którymi myjemy zęby dwa razy dziennie. Innym preparatem są wybielacze w sztyfcie, które nakłada się na zęby po ich umyciu. Pomocny okazuje się także dwufazowy żel, pierwsze efekty tej metody można zobaczyć już po tygodniu regularnego jej stosowania.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Dużo bezpieczniejsze, a przede wszystkim skuteczniejsze jest wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym.

a) Lekarz może pomóc między innymi na zęby leczone kanałowo, które z czasem ciemnieją. Specjalista najpierw taki ząb otwiera, a następnie sprawdza, czy jest on wyleczony. Dopiero po tej czynności może nałożyć środek wybielający. Jeżeli jest taką potrzeba, to cała procedurę można powtórzyć.

b) W gabinecie stomatologicznym możemy spotkać się także z nakładką z żelem. Lekarz w czasie pierwszej wizyty sporządza odcisk szczęki, po to, żeby przygotować nakładkę. Nakładki rozjaśniają żeby w dwa tygodnie.

c) Szczególnie popularne ostatnimi czasy jest naświetlanie zębów lampą polimeryzacyjną lub światłem lasera. Preparat wcześniej nałożony na zęby pod wpływem światła zaczyna reagować z powierzchnia zęba. Metody te są niezwykle skuteczne i bezpieczne.

Zalecenia przed zabiegiem wybielania zębów

Prawidłowo prowadzone wybielanie jest bezpieczne i niezwykle skuteczne, ale powinna odbywać się pod nadzorem specjalisty oraz przy zachowaniu pełnej ostrożności. Zbyt długie lub zbyt intensywne wybielanie może prowadzić do degradacji szkliwa, a także do zmiany struktury tkanek zęba. Przed zabiegiem ważne jest usunięcie z zębów osadu i kamienia, a także zabezpieczenie ubytków próchnicowych.

Przeciwwskazania dotyczące wybielania zębów

Niestety nie każda osoba może poddać się zabiegowi wybielania zębów.

  1. Przede wszystkim nie stosuje się wybielania o osób poniżej 16 roku życia. Chodzi głównie o to, że tacy pacjenci mają jeszcze nie w pełni ukształtowaną jamę ustną.
  2. Nie stosuje się wybielania także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
  3. Wybielaniu nie powinny być poddane także osoby z alergią na stosowane materiały wybielające.

Zalecenia pozabiegowe

Po skutecznym wybielaniu zębów należy zastosować odpowiednie odżywianie, czyli przede wszystkim pacjent musi spożywać produkty białej diety. Zaleca się także unikanie przed dwie doby soków, buraków, sosów, a także wszystkiego co może spowodować ponowne zabarwienie zębów.

Wybielanie – cennik usług

Metoda gabinetowa

800zł 1300zł

Metoda domowa

1000zł

Wybielanie zęba martwego
I wizyta 200zł/każda nast. 150zł

200-300zł