29 czerwca 2018

Protetyka

Protetyka to dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnianiem braków w uzębieniu. Z wykorzystaniem uzupełnień ruchomych lub stałych, pozwala wykreować piękny, zdrowy uśmiech. Poza oczywistymi korzyściami estetycznymi, protetyka umożliwia przywrócenie funkcjonalności aparatu żucia, zapobieganie zanikom kości szczęki czy deformacjom stawu skroniowo – żuchwowego.

Stałe uzupełnienia protetyczne – mosty, korony i licówki

Korony protetyczne służą odbudowie pojedynczych zniszczonych zębów, których leczenia na drodze wypełnienia nie jest możliwe. Służą również wzmocnieniu zębów po leczeniu kanałowym. Korony protetyczne mogą pokrywać jedynie część lub całość koronyfizjologicznej zęba. Ujmując rzecz obrazowo, korona to „czapeczka” nakładana na uszkodzony ząb, uprzednio oszlifowany. Może być wykonane z metalu, ceramiki, akrylu, kompozytu lub ich kombinacji. Najbardziej pożądane są korony idealnie odwzorowujące kształt i kolor naturalnych zębów pacjenta, a zatem korony licowane ceramiką, akrylem lub kompozytem.

Mosty służą wypełnieniu ubytku kilku zębów i mocowane są na zębach sąsiadujących. Mosty porcelanowe stosuje się najczęściej w przypadkach uzupełnienia bocznych odcinków zębów. Z kolei mosty pełnoceramiczne gwarantują wybitna trwałość oraz doskonały efekt estetyczny. Aby zamocowaćmost konieczne jest oszlifowanie zębów sąsiadujących z uzupełnianym odcinkiem, gdzie brakuje zębów. Most najczęściej zbudowany jest z filarów, którymi zazwyczaj są korony, oraz przęsła, czyli elementu zastępującego utracone zęby.

Licówki to cienkie płytki naklejane na przednie powierzchnie zębów, w celu skorygowania kształtu lub koloru zębów. Bardzo wytrzymałe, po przyklejeniu specjalnym cementem pozostają na zębach do 10 lat. Najczęściej wymagane jest niewielkie oszlifowanie zęba.

Ruchome uzupełnienia protetyczne

W sytuacji, gdy ilość czy jakość pozostałych zębów własnych pacjenta nie pozwala na wykonanie uzupełnienia stałego, zalecane są protezy ruchome. W zależności od materiału, z którego sąwykonane, wyróżnia się:

  • protezy akrylowe: zarówno płyta, jak i zęby wykonane są z akrylu; może być częściowa lub całkowita (brak odpowiednio kilku lub wszystkich zębów)
  • protezy szkieletowe: wykonane z metalu i akrylu, uzupełniają częściowe braki uzębienia; elementami utrzymującymi protezy szkieletowe są metalowe klamry, oparte na zębach własnych pacjenta
  • protezy nylonowe: bardzo elastyczne i komfortowe w noszeniu, odporne na złamania i lepiej utrzymujące się w docelowym położeniu.

Tego typu protezy mogą być wyjmowane w dowolnym momencie przez pacjenta. Wykonanie protezy wymaga dwukrotnej wizyty u stomatologa. Podczas pierwszej następuje pobranie wycisku, przekazywanego następnie do laboratorium protetycznego. Podczas drugiej wizyty następuje przymierzenie protezy i jej ewentualna korekta. Posiadacze protez powinni szczególnie dbać o higienęjamy ustnej i samej protezy, aby zapobiec powstaniu stanów zapalnych dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej czy grzybicy jamy ustnej.

Stomatologia Warszawa (Ryżowa 9). 22 631 01 94
Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-20:00

Copyright © 2024 Martomedica - Stomatologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.